Hakkımda

Arama

Danilo's Pizza | Kartal İstanbul

6.75 / 10
post-title

Danilo's Pizza, aslında bu civarlarda yeni gördüğüm bir marka. İstanbul'da bir kaç şubeleri daha var sanırım. Toplamda 5 şubesi olan bu pizzacı, gerçek İtalyan pizzaları ve makarnaları konusunda iddialı. Biz 3 kişi olarak gittiğimiz yemekte 2 farklı pizza, bir adet Fettuccine makarnası sipariş ettik. Peki pizzaları gerçekten İtalyanların pizzalarına benziyor mu? Kullandıkları malzemelerin kalitesi nasıl? Gelin beraber inceleyelim.

Sosisli Pizza ve Mantarlı Pizza

Tabii ki ben hemen kendime uygun bir pizza buldum ve Sosisli olan pizzayı sipariş ettim. Beraber geldiğimiz bir kişi de Mantarlı pizza siparişi verdi. Öncelikle söylemeliyim ki, menülerinde pizzaların boyutlarına dair bir ölçüleri yok orta pizza şu kadar, büyük pizza şu kadar diye. Bu yüzden mutlaka sormanız gerekiyor, fakat buradaki garson arkadaşlar size direkt tepsi boyutunu göstererek daha net anlamanızı sağlıyor. Biz doymayız diye orta söyledik ama büyük pizza bizim gibi çok zor doyan 2 kişiyi rahat doyururdu diye düşünüyorum. Bize gelen tabaklar aynı şu şekilde duruyordu;

Danilo's Sosisli Pizza
Danilo's Mantarlı Pizza

Bu pizzalar gerçekten kaliteli malzeme kullanılarak yapılmış. Ağzınıza attığınız an bunu anlayabiliyorsunuz. Yağ içerisinde yüzmüyorlar, kalitesiz ve lezzetsiz hiçbir şey kullanılmamış. Sadece bir tık hamuru ince. Sorduğumuzda dedik ki, lahmacun kıvamında bir hamurunuz mu var dedik, öyle olmadığını ama yine ince olduğunu söylediler. Gelen pizzalarda gördüğünüz gibi gayet lahmacun kadar ince bir hamur geldi. Fakat çok şaşırtıcı derecede doyurucuydu. Malzemeyi bol bol koymamışlar, mantarlı olanın tarifi bu şekilde diye bol gözüküyor ama yine de fazla fazla doyurdu. Hatta keşke küçük söyleseydik dedirtti.

Pizzaların yanında gelen bıçak gerçekten mükemmel. Tırtıklı pizza kesme bıçağı veriyorlar. Bu sayede kesilmemiş kenar varsa çok rahatça kesebiliyorsunuz. Ufak eleştirilerim; pizzaların boyutları hakkında direkt menüde yazmayışı, bir de belki sosisli pizzada siyah zeytini bu kadar az ve ezme şeklinde beklemiyordum. Belki biraz daha domatesli sos koyabilirlerdi, biraz az olmuştu.

Hatırladığım kadarıyla da küçük pizza biraz fazla küçük, orta ve büyük pizza biraz daha birbirine yakındı. Size cm olarak söyledikleri için aslında aralarında bu kadar fark gözükmüyor. Fakat 24 28 ve 32 cm olan 3 pizza düşünün. Bunların alanlarını hesap ettiğinizde 24 cm olan pizza 452.4 cm² olacaktır. 32 cm olan pizzanın alanı da 804.2 cm² olacaktır. Yani aslında siz biraz daha büyüğü diye düşünüyorsunuz ama aslında neredeyse 2 kat daha büyük. Bu yüzden karar verirken asla cm'e bakarak düşünmemekte fayda var.

Gelen pizzalardan mantarlı olanında belki biraz daha mantarların ölmesini bekleyebilirlerdi. Sanırım fırınlarının yapısından ötürü mantarlar biraz kurumuştu. Bir de eşit oranda peynir koysalardı, gerçekten mükemmel olurdu diye düşünüyorum. Bu arada her şubesinde var mı bilmiyorum ama bu şubesinde kocaman bir tandır fırını gibi bir fırınları var. Hatta yeşile boyalı. Gerçekten güzel bir fırına benziyordu, pizzaları da iyi pişirmişti ama mantar işi yapısı itibariyle biraz bozmuş gibi.

Fettuccine Makarna

Makarna konusunda gerçekten İtalyanlara yaklaşabileceğimizi düşünmüyorum. Çünkü pizza konusunda herkes hamurunu kendisi yapıyor ama makarna konusunda herkes hamurunu kendisi yapmıyor. Bu yüzden gidip İtalya'da yiyeceğiniz bir makarna ile burada yediğiniz makarna arasında gerçekten bariz bir fark oluyor. Bunu aşabilen ve İtalyan makarnasına yaklaşabilen çok mekan tanımıyorum. Kendi hamurunu kendisi yapan makarna üzerine kurulu restoranlarda bile belirli bir seviye var, bunu geçemiyorsunuz. Fakat yine de bu seviyenin en üst sıralarına tırmanabilecek potansiyelde bir makarna tabağı geldi. Gelen tabak aynı şu şekilde gözüküyordu;

Danilo's pizza Fettuccine Makarna
Hemen hakkını vermek istiyorum; Instagram'da sürekli dolaşan kendi makarnamızı kendimiz yapıyoruz ama içine krema basıp geçiyoruz makarnalarından değil. Peynirleri ve dokusu gerçekten çok güzel. Diyorum ya, pizza belki biraz pideye falan benzediği için becerebiliyoruz ama makarna İtalyanların işi, bu yüzden yanına yaklaşamıyoruz diye. Bu makarna malzeme kalitesinden ötürü biraz yanaşmayı becerdi diye düşünüyorum. Gerçekten baharat oranlarından tutun eklenen her türlü şeye kadar çok uyumlu bir tabaktı. Hiç öyle şov peşinde de değiller. Direkt getirip bıraktılar, gerçekten beğenimi aldılar bu konuda. 
 
Doyurucu mu bilmiyorum, ben biraz tadına bakabildim sadece ama lezzet konusunda benden geçer not aldı. Peynirleri gerçekten kaliteliydi, krema kullandılar mı tam çıkartamıyorum. Kullanmadıklarını varsayıyorum çünkü ağzıma hiç öyle bir tat gelmedi. Parmesan tadı gerçekten çok güzel geliyordu. 
 

Genel Değerlendirme

Genele baktığımız zaman, aslında çok kalabalık olmayan ve İtalyan lezzetlerini doğru yansıtmaya odaklanmış bir mekan olduğunu görebiliyorum. Yani daha keşfetmemişler gibi. Gerçekten öylesine değil de bu işten anlayan birisi buraya gittiğinde bunu net şekilde görebilir. İtalya'da yerinde; Napoli'de pizza yemiş birisi olarak söylüyorum; pizza konusunda bence ülke olarak fena değiliz, ama burası gibi mekanlar biraz daha geliştirirlerse gerçekten bu işi ileriye taşıyacağını düşünüyorum.

Makarna konusu öyle değil mesela, bu makarna Türkiye standartları için gerçekten güzel ve kaliteli malzemeler ile hazırlanmış bir makarnaydı. Fakat lezzet olarak benim yıllar önce İtalya'da yediğim makarna yanında (Türkiye'deki her makarna yapan yerde olduğu gibi) biraz eksik kalıyor. Fakat İtalya ile değil de Türkiye genelinde değerlendirirsek; gerçekten sıfırdan makarna işi yapıyoruz diyen fenomen mekanların makarnasını bile mop olarak kullanıp yerleri siler. O derece lezzetli bir makarnaları vardı. Hani belki herkese hitap etmeyebilir, Fettuccine makarnası en çok tercih edilen ve en çok tüketilen makarna. Bu yüzden değerlendirmesi kolay oldu ve gerçekten ben beğendim.

Pizza konusunda ise biraz daha fazlasını beklerdim doğrusu. Belki yanlış pizzaları tercih ettik diye de düşünüyorum. Fakat malzeme kalitesinden ötürü menülerdeki fiyatlar biraz elimizi kolumuzu bağladı diyelim. Şu sıralar ekonominin en kötü olduğu dönemde restoranlar tüm masraflarını karşılayabilmek için tutunmaya çalışıyor. Bu da direkt olarak tüketicinin cebine yansıyor. Daha önce gelmiş olsam güzel bir pizza sipariş ederdim belki ama tanımadığım bir mekanda çok güvenemedim açıkçası. Üzerine İtalya bayrağı koyup hazır donuk pizzaları fırına veren ve fahiş fiyatı olan bir çok mekana gittim zamanında çünkü. AVM içinde olması da bu durumu tetikliyor.

Özetle; sessiz sakin bir günde güzel bir yemek için gidebilirsiniz. Alakasız tekno havası parçalar çalıyor bazen, biraz koltuk ve sandalyeleri de rahat değil fakat yemek için gidiyorum ben diyorsanız tercih edebilirsiniz. Ben beğendim, ileride hemen yanında ve karşısında yer alan rakipleri yerine burayı mutlaka tercih ederim.

Yemek Gurmesi

Yemek Gurmesi

Genelde konu yemeğe gelince, çevremdeki herkes bana bir şeyler sorar. Ben de gezdiğim yerlerin ve tattığım lezzetleri aktarmak için, bu bloğu hazırladım. Herkese iyi okumalar!