Hakkımda

Arama

Erzincan Döner, Erzincan

3.85 / 10
post-title

Şimdi öncelikle, burayı yol üzerinde görüp girdiğimizi belirtmek istiyorum. Uzun bir yol dönüşünde, hazır karnımız acıkmışken bize gösterilen bir restorandı kendisi. 2, 3 kişiye "Buralarda hangi restoranda güzel yemek yeriz" diye sorduğumuzda burayı gösterdiler. Açıkçası, yer aldığı cadde üzerinde en kaliteli gözüken yer de burasıydı. Uzun yol giderken bir iskender iyi gider diye düşündüğümüz için direk oturduk. 

Erzincan'ı çok bilmediğim için burası hakkında genele göre iyi midir kötü müdür yorum yapamıyorum. İçerisi girdiğimizde baya kalabalıktı, bu yüzden buranın kalite ortalamasına göre iyi olduğunu düşünüyorum. Biraz kalabalık olmasına rağmen yeteri kadar garson bulunuyordu. Kalabalık olsa bile kaldırabilen bir mekan olarak görüyorum.

Salata, Lahmacun ve Ayran

Aperatif olarak biz, masaya 2 adet lahmacun söyledik. Hem hızlı olur hem de yemek öncesi iştah açar diye söyledik. Salata, biz daha siparişi vermeden masaya konuldu, yanına lavaş ekmeği ile beraber direk geldi. Salata ve ekmek aynı şu şekilde;

erzincan-doner-lavas
erzincan döner salata

 

Masaya gelen bu salata ve acılı ezme çok özel gibi durmuyorlar, fakat lahmacunun yanında güzel gittiler. Lahmacun ile beraber gelen ayrı bir salata yok. Bu yüzden masaya gelen salata aslında bir tık ana yemek salatası gibi olduğu için çok yetmeyebiliyor, biz 3 kişi için gittik ve 3 kişi için porsiyon olarak az. Çok geçmeden lahmacunumuz da geldi, söylediğimiz lahmacun aynı şu şekilde geldi;

 

erzincan-doner-lahmacun2
erzincan-doner-lahmacun

 

Lahmacun konusunda lezzet olarak gerçekten beğendim. O kıvamını ve lezzetini gerçekten güzel ayarlamışlar. Yalnız buranın yöresinde mi bu şekilde bilemiyorum, fakat normalden daha kalın geldiler bana. Yani tabii ki bu söylenmese farkedilmeyecek kadar küçük bir detay, ama ben aradığım kıtır kıtır lahmacun hamurunu burada bulamadım. Bunun dışında aperatif olarak güzel gitti.

Ana yemeğin yanında gelen ayranı da bu başlıkta değerlendirmek istedim. Ayran normal kapalı şekilde geldiğinde aslında hangi marka geldiği restoranla alakalı, fakat burada Erzincan Döner açık ayran getirdiği için, bunu da restoranın diğer yemekleri ve aperatifleri ile değerlendirmek istiyorum. Ayran size şu şekilde bakır / demir bardaklarda geliyor;

 

erzincan-doner-ayran-2
erzincan-doner-ayran

 

Bu bardaklar çok nadir karşıma çıkan bir şey, aslında mantıkta hoş gözükse bile bakır görünümlü, kalaylı diyebileceğimiz bu bardaklar askerdeki bu metal bardakları andırdığı için ben çok sevmiyorum. Bu bardakların kalıpları cidden bir su bardağından küçük oluyor, ayrıca bir ayranı koymak için büyük bir bardak tercih etmeleri gerekiyordu, çünkü zaten yarısı köpük olduğu için çok tadını falan alamıyorsunuz. Ayrıca hijyen konusunda da ben yine cam bardakların tercih edilmesini doğru buluyorum. Bu metal bardaklar zamanla yıpranabiliyor, hiç hoş bir görüntü olmaması ile beraber sağlık konusunda da dikkat edilmesi gereken bir husus.

Bu aperatif ve içecekler arasında benim en beğendiğim şey olan acılı ezme gerçekten güzeldi, yörenin etrafında yetişen sebzeler ile yapıldığını düşünüyorum, aksi takdirde bu kadar güzel olmazdı. Lahmacunun yanında, yemek arasında çok güzel gitti.

İskender ve Et Döner

Geldik asıl değerlendirmemiz gereken yere, iskender ve et döner. Erzincan Döner'in tabii ki en meşhur şeyi döneri. Döneri sade olarak ve pilavlı şekilde sipariş edebiliyorsunuz. Biz tadını doğru alabilmek için pilavsız şekilde sipariş ettik. Ben bu arada bir restoranı değerlendirmek için en doğru kriteri iskender olarak alıyorum. Bir yer iskenderi doğru şekilde yapabiliyorsa o yerin ustası & şefi gerçekten işini biliyordur. Masaya gelen tabaklar aynen aşağıdaki gibi gözüküyorlar;

 

erzincan-doner-iskender
erzincan-doner-doner

 

Gelen dönerin eti gerçekten güzel. Biraz daha kızartılabilir, ama lezzet olarak yerinde bir lezzeti var. Dikkatimi en çok çeken detay ise, yapılması en kolay gibi gözüken ama en zor olan şey; iskenderin sosu. 

İskender'in sosu, çoğu restoranın doğru şekilde yapamadığı bir şey. Döneri almak, kesmek ve altına ekmek yerleştirmeyi hemen hemen herkes yapabiliyor. Fakat, iskenderin en belirleyici özelliği olan sosu çok dikkatli hazırlamak gerekiyor. Çünkü salça, doğru kullanılmadığı zaman şekerli bir tat verebiliyor. Bu sosun salçasının iyi pişirilmesi ve biber salçası ile domates salçasının doğru şekilde karıştırılması, domatesin de eklenmesi gerekiyor. Erzincan Döner'de yapılan bu sosta, ben biber ve domates eklenmediği için hafif bir tatlı salça tadı ağzınıza geliyor. Bu aslında döneri güzel olan bir yer için üzücü bir durum. Ama çok dikkat ederseniz farkedebiliyorsunuz.

Genel Değerlendirme

Erzincan Döner, yerel halkın sevdiği, sürekli gittiği bir yer gibi gözüküyor. Ben de çok farklı görmedim, gerçekten gidilebilir bir yer. Fakat değinilmesi gereken bir kaç nokta var. Bunları da belirtmeden geçmek istemiyorum.

Birincisi, masaya gelen salata. Salata öyle çok özel bir salata değil, masaya siz oturur oturmaz ekmek ile beraber konuluyor. Daha menü alamadan masaya salata geldi. Bu tarz masaya sizin isteğiniz dışında koyulan her şey usül olarak ikramdır. Bir yere gittiğinizde sizin isteğiniz dışında masaya bir şey bırakılırsa, bu hem usül olarak hem de belirli yönetmeliklere göre ikram sayılır. Hatta bununla alakalı çok tartışma döndüğü için, eskiden masaya bırakılan büyük 1.5lt suyu şimdi hiçbir restoran koymuyor. Yani bir restoran sizin siparişiniz dışında sizden sadece kuver ücreti alabilir, bunun dışında bir ücret talep edemez. 

Hesap öderken mutlaka kontrol ettiğim için Erzincan Döner'de salataya ücret alındığını gördüm. Fiyat olarak salata fiyatını yazmayayım, her gün bir şeylere zam geldiği için bir anlam ifade etmeyebilir. Ama şöyle ifade edeyim bir iskender fiyatının yarısından fazla bir fiyatı vardı. Tabii ki 3 kişilik yemeğe çok etki eden bir şey değil. Ama "bu ikram değil mi, siz getirdiniz masaya biz istemedik ki" dediğimizde salatanın ikram olmadığını söylediler, fakat hemen belirteyim yemek sonrasında gelen çaylar ikram olarak sayıldı. Fiyatı asla sorun olacak bir şey değil, fakat usül olarak yaptıkları şey doğru değil. Masaya bizim siparişimiz dışında gelen her şey usül olarak ikram sayılır. Fiyat performans olarak aslında iyi olmasına rağmen burada biraz kaybetti diye düşünüyorum.

İkincisi, iskender'in salçalı sosu. İskender yerken gerçekten lezzetini alabilmek için bu sosun doğru şekilde yapılması gerektiğini düşünüyorum. Benim iskenderime tereyağı konulmadı. Ben mutlaka az da olsa koyulmasını istiyorum fakat tereyağı olmadan geldi. Bu yüzden biber salçası ve tuz koyulmamış salçalı sosun tadını çok daha fazla aldım. Sadece domates salçası kullanıldığı için şekerli bir tat aldım, gerçekten bu olmasa çok daha iyi olabilirdi.

Üçüncüsü de bakır tabak & bardaklar. Bu tabakların kullanımının bitmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü iskender tabağına ve ayran bardağına bakarsanız, cidden yıpranmış olduğunu görebilirsiniz. Restoran sahiplerine de hak veriyorum, cidden pahalı bu bakır tabaklar öyle çat diye her gün yenisini alamayabilirler. Fakat bunun yerine porselen tabaklara geçebilirler. Çok daha temiz duracaktır. Dikkatli bakılırsa resimlerde ne dediğim net şekilde anlaşılıyor.

Bu bahsettiğim 3 şey dışında Erzincan Döner, yol üzerinde uğrayabileceğini bir yer. İleride kendilerini çok daha geliştirebileceklerine ben inanıyorum. Uzun yolda bir yemek molasında gayet doyurucu bir yemek sunuyor. Biraz doğuda kaldığı için de fiyatları büyük şehirlere göre daha uygun. Özellikle acılı ezmesini ben baya beğendim.

Yemek Gurmesi

Yemek Gurmesi

Genelde konu yemeğe gelince, çevremdeki herkes bana bir şeyler sorar. Ben de gezdiğim yerlerin ve tattığım lezzetleri aktarmak için, bu bloğu hazırladım. Herkese iyi okumalar!