Hakkımda

Arama

Etoba Restaurant, Hürriyet - Tekirdağ

6.95 / 10
post-title

Etoba Restoran, Tekirdağ'a daha önce ziyarete gitmiş, yerel halkının ve 7'den 70'e herkesin mutlaka gitmemizi önerdiği bir restoran. Tekirdağ, çok fazla turistik bir yer gibi değil aslında. Yani gezeyim göreyim diyebileceğiniz alanlar çok az. Bir öğrenci şehri olduğunu duydum, hep merak ediyordum, bütün bir günümüzü Tekirdağ'ı gezmeye ve görmeye ayırdık. Tekirdağ gerçekten gittiğimize değdi, gerçi ne amaçla gittiğinize bağlı fakat, genel olarak tatlı bir yer. Çok fazla manzarası yok, fakat yine de bazı ufak tefek yerlerde manzaralı yerler var. Etoba restoran, bu nadir manzaralardan en güzelini kendine ayırmış durumda. Yemek yerken size eşlik eden manzara aynen aşağıdaki gibi;

Tekirdağ Etoba Manzarası

Etoba Köftesi ve Tekirdağ Köftesi

Ben Tekirdağ köftesini hep yerinde yemek istemiştim. Bu yüzden bir tabak Tekirdağ Köftesi sipariş ettim. Beraber geldiğim nişanlım (evet görüşmeyeli nişanlandım) karışık köfte tabağı söyledi. Yanına ayran ve ara sıcak olarak patates kızartması sipariş ettik. Öncelikle, ilk belirteceğim şey servisin ne kadar hızlı olduğu. Müthiş hızlılar. Zaten biz gittiğimizde aslında doluluk oranına göre fazla garsonları vardı. Garsonlar gerçekten ilgili ve konuya hakimler. Kendi yoğurtlarından yaptıkları bir ayran vardı, açık ayran olarak geçiyor sanırım. Biz normalde açık ayran çok sevmiyoruz, bazen rahatsızlık verebiliyor. Garson arkadaşa sorduğumuzda gayet ilgili şekilde hangisini önerdiğini söyledi.

Bu tarz şeyler çok önemli, çünkü menüde her şey detaylı şekilde yazıyor. Hatta hangi ürünlerin hangi alerjen gıdaları (ben de beklemiyordum, baya hoşuma gitti) içerdiğine kadar görebiliyorsunuz. Fakat lezzeti ve hangisinin damak tadımıza daha çok uyacağı konusunda düzgün bir bilgilendirme, gösterilen ilgi insanı gerçekten mutlu ediyor. Normalde açık ayran sevmiyoruz ama bu baya hoşuma gitti açıkçası.

Köftelere gelecek olursak, masaya gelen Karışık Köfte Tabağı ve Tekirdağ Köfte Tabağı şu şekilde duruyor; 

Etoba Tekirdağ Köftesi
Etoba Tekirdağ Köftesi
Etoba Karışık Köfte
Etoba Karışık Köfte

 

Bu köfte tabaklarının yanına çok güzel bir sos eklenmiş. Bu acı sos, gerçekten tam olarak Tekirdağ köftesinin yanına yakışan, bize aynı Köfteci Yusuf ilk çıktığında masaya gelen o sosun hissiyatını yaşatıyor. Mutlaka ilk defa denediğinizde o sosu sevmişseniz, hatta mükemmel bir şey olduğuna kanaat getirmişseniz bu sosa bayılırsınız. İkisi arasında çok fazla fark var, fakat örneği o duyguların tekrar yaşanması üzerinden verdim. Bu sos çok daha kaliteli ve gerçekten köfteye çok yakışıyor. Özellikle Etoba Köftesine mükemmel yakışıyor.

Tekirdağ Köftesi tabağında 10 adet köfte bulunuyor. Bunlar diğer köfte türlerine göre daha küçük ama lezzetli. Sos köfteye gerçekten çok yakışıyor. Etoba Karışık Köfte tabağında ise 5 adet Tekirdağ Köftesi, 1 adet anne köftesi, 1 adet Etoba Köftesi, 1 adet kaşarlı köfte bulunuyor. Ben bunlardan en çok Etoba Köftesini beğendim. Tekrar gitsem üstüne basa basa söylüyorum sadece Etoba Köftesini sipariş ederim. Aralarında en lezzetlisi o. Bu arada bir önerim olacak ama bu sadece benim düşüncem. Köftelerde kuyruk yağı kullanımı baya yaygın bir şey. Etoba Köfte'den değil fakat Tekirdağ Köfteden biraz kuyruk yağı tadı aldım. Kullanıyorlar mı gerçekten bilmiyorum sormadım, kullanmıyorlarsa kimsenin günahını almak istemem. Fakat bence köfteye lezzet vermesi için kuyruk yağı kullanımı değiştirilmesi gereken bir şey. Yani lezzetli köfte yapmak için kuyruk yağına muhtaç değiliz diye düşünüyorum. Kullanmıyorlarsa da dediğim gibi ben böyle bir tad aldığım için söyleme gereği hissettim.

Ayrıca, masaya siparişler gerçekten jet hızıyla geliyor ama, domatesi pişirip getirseler aslında mükemmel olurdu. Benim en çok sevdiğim şeylerden bir tanesi ızgarada pişen yemeklerdir. Fakat bunlar yanında pişmiş domates ve biber olmadan biraz yetersiz kalabiliyor. Hava çok sıcak olduğundan ötürü domates ben yiyene kadar ılıklaştı, pişmiş bir domates gerçekten çok daha güzel olabilirdi. Aynı zamanda biber de pişirilmişti fakat soyulacak düzeyde pişmemişti. Bunlar biliyorum 2 dakikada pişen köfteye yetişecek şeyler değil ama olsa gerçekten dört dörtlük olurdu.

Bu arada; bir çılgınlık, bir hadsizlik, bir işbilmezlik hatta ve hatta bir densizlik yapmak isteyebilirsiniz diye masaya ketçap, hardal ve BBQ sosu da geliyor. Bunlar aslında patates kızarması için güzel, ama köfte için de beraber geliyorsa üzücü. Hayatta böyle hazır soslarla rezil edilecek bir köfte değil. Ben normalde ketçap sever birisi olarak asla dokundurtmadım. 

Bu arada, gelen patates şu şekilde gözüküyor;

Etoba Restoran Patates Kızartması

 

Patates kızartması alıştığımız hazır ince çubuk şeklinde olan patateslerden gelmedi. Gayet lezzetliydi ve köftenin yanına iyi ki sipariş etmişiz dediğim bir şeydi. Genel olarak zaten restoranın kalitesi ile uyum sağlıyordu. Bunun üzerine kajunlu bir patates baharatı çok güzel yakışabilir. Denemenizi şiddetle öneriyorum.

Hayrabolu Tatlısı

Hayrabolu tatlısını daha buraya gelmeden defalarca duydum. Herkes burada çok meşhur bir tatlı olduğundan ve Kemal Paşa tatlısına ne kadar benzediğinden bahsediyordu. Aksine ben hiç benzetemedim. Çok güzel bir tatlı ama şerbetli bir tatlı değil. Hani bol şerbetli bir Kemal Paşa tatlısı gibi boğazınızda acı bir şeker tadı bırakmıyor asla. Sanırım bunda en büyük etken üzerine dökülen tahin ve fındık & ceviz.

Etoba Restoran'da Hayrabolu Tatlısı sipariş ettiğinizde masanıza aynen aşağıdaki gibi bir tabak geliyor;

Etoba Restoran Hayrabolu Tatlısı

 

Hayrabolu Tatlısı gerçekten tahin ve kaymak ile beraber çok farklı bir tatlı. Kemal Paşa tatlısına sadece yapı olarak benziyor, üzerine tahini eklenmiş bu tatlı gerçekten denemeniz gereken özel bir tatlı. Yalnız, üzerindeki naneye benzettiğim şeyi koymasalar daha güzel olurmuş. Masaya gelen tabağı daha güzel göstermek adına yapılan bu küçük şeyleri ben çok sevmiyorum. Ama tabii, bunun dışında başka hiçbir eksiği bulunmuyor. Burada gerçekten tabaklara özenildiğini görebiliyorsunuz.

Genel Değerlendirme

Genel olarak Tekirdağ'ın içine göre Etoba Restaurant fark atmış durumda. Gerçekten Tekirdağ'ın gözde köftecisi olmayı hakediyor. Garsonların ilgi alakası, masaya gelen tabağın kalitesi zaten kendini belli ediyor. Masada çok güzel köfte için bir baharat var. Karabiber ve tuz yoğunluklu bir baharat. Gerçekten köftesine çok yakışıyor.

Bu arada bahsetmedim ama, sipariş verdikten sonra masaya jet hızıyla geldi tabaklar. Gerçekten Tekirdağ'da başka bir yerde daha yedim, aynı şekilde çok hızlı geliyor tabaklar masaya, buraya özel mi bilemiyorum ama gerçekten hızlılar. Yalnız benim ufak bir önerim olacak, garsonların ilgi alakası fazla iyi. Bu tuhaf gelebilir ama şöyle izah edeyim; bir restorana gelen herkes karnını doyurmaya gelmez. Bazen insanlar yemek yerken, sevdikleri ile sohbet etmeye gelebilirler.

Bugün buraya gerçekten ismini çok duyduğumuz için geldik. Yani aslında çok aç değildik. Ben uzun zamandır denemek istediğim Tekirdağ Köftesini denemek istemiştim. Garsonlar kendilerine öyle yapmaları söylendiği için sanırım, sürekli masada toplanacak bir şey kovalıyorlar. Yani tabak boşaldığı anda masadan alınmasını isteyen takıntılı insanlar elbet vardır, fakat ben yemeğim komple bitene kadar masadan herhangi bir şeyin alınmasına pek ihtiyaç duymam. Hani arasıcaktan yemeğe, yemekten tatlıya geçerken komple kaldırmak çok daha sağlıklı olur. Hani belki burada adet böyledir bilemem, haksızlık etmek istemem ama masadaki tabakları alınmasın da devam edeyim derken aklıma şu kedi geldi;

Kitten Food GIF - Kitten Food Hungry - Discover & Share GIFs

Bunun dışında her şey gayet güzeldi. Manzara eşliğinde çok güzel bir yemek yedik. Ayrıca; şarkı ve ambiyans müzikleri gerçekten çok güzeldi. Tam bunu düşünürken lavabosunda şunu buldum;

Etoba Restoran Müzikleri

Bu gerçekten çok hoşuma gitti. Yani bir restoranın bundan ne gibi bir fayda sağlayacağını düşünürseniz, çok bir şey bulamayabilirsiniz. Kendilerine somut bir fayda sağlamasa da, benim aşırı hoşuma gitti. Yani ciddi ciddi müzikleri ne kadar güzelmiş aslında derken bu karşıma çıktı. Ben de belki dinlemek isteyenler olur diye buraya linklerini bırakayım, ayıp olmasın. Etoba'da Kahvaltı - Etoba'da Öğle Yemeği - Etoba'da Akşam Yemeği

Tekirdağ'a bir gün yolunuz düşerse mutlaka uğrayın. Kendilerine bizi ağırladıkları için çok teşekkür ediyorum. Bir gün tekrardan görüşmek üzere...

Etiketler:
Yemek Gurmesi

Yemek Gurmesi

Genelde konu yemeğe gelince, çevremdeki herkes bana bir şeyler sorar. Ben de gezdiğim yerlerin ve tattığım lezzetleri aktarmak için, bu bloğu hazırladım. Herkese iyi okumalar!