Hakkımda

Arama

Fresh Pasta by Enzo, Kadıköy - İstanbul

2.95 / 10
post-title

Fresh Pasta by Enzo, şu sıralar sosyal medya'da gündemden düşmeyen bir mekan. Burada, makarnalar el yapımı, yani hazır alınmıyor. Taze şekilde günlük olarak üretiliyor, pişiriliyor ve servis ediliyor. Çok küçük bir yer olmasına rağmen gittiğinizde önünde mutlaka bir sıra görebilirsiniz. Biz ilk gittiğimizde önünde çok uzun bir sıra vardı. Bu yüzden beklemeden başka bir gün gelmeyi tercih ettik. Sosyal medya'da neredeyse her gün önümüze çıkan bu yere çok beklemeden bugün gittik. Önünde nispeten daha az bir kalabalık vardı. Sonunda 2 adet makarna sipariş ederek deneme fırsatını yakalamış olduk. Bu yazının yazıldığı tarih 13 Şubat 2023, buna göre değerlendirebilirsiniz. 

Cheddar (Şırıngalı) ve Tavuk Biberli Makarna

Ben genelde yiyeceğim şeyi kendim seçmeyi tercih ederim. Fakat burada karşı tarafa bıraktık. Bize önerdikleri 2 tabağı sipariş ettik. Bir tanesi Cheddar - Mozerella - Parmesan olan, diğeri de Tavuk - Mantar - Biberli olan bir makarnaydı. Gelen makarna tabakları aynı şu şekilde gözüküyor;

Fresh Pasta by Enzo Tavuklu
Fresh Pasta by Enzo Cheddarlı

 

Bu makarnalar size sıcak sıcak geliyor. Çok sürmüyor zaten yapmaları, makarnalar hazır üzerine sizin seçtiğiniz malzemeleri pişirip ekliyorlar. Tabakları isminiz ile çağırarak resimdeki gibi size teslim ediyorlar. Ben tavuklu biberli olan ile başladım. Lezzet olarak şöyle diyebilirim, makarna gerçekten sıcak geldiği için çok farketmiyorsunuz ama, beklediğimizden daha az bir peynir kullanımı var. Bunun dışında gayet ideal diyebilirim. Ayrıca inanılmaz derecede doyurucu. Ben çok doyan bir insan değilim, ona rağmen ciddi şekilde doydum bu mekandan kalkarken. Cheddarlı olanda peyniri size ayrı bir şırınganın içerisinde veriliyor, bunu siz kendiniz sıkıyorsunuz makarnanın içerisine. Bence çok gerekli değil diye düşünüyorum bu uygulama için. Ayrıca tavuklu olan makarnanın, bazı yerlerinin iyi pişmediğini de belirtmek istiyorum.

Ben İtalyan mutfağını çok iyi bilmiyorum işin açıkçası. İtalya'ya 8 sene önce gittim, en ünlü yerinde makarnasını ve Napoli şehrinde pizza yedim. 8 sene önce bende bıraktığı etki inanılmazdı. Pizza konusunda gerçekten bazı yerler var, İtalya'da yediğim pizzayı geçmiş durumdalar. Cidden bizim damak zevkimizin farklı olmasından da kaynaklı olarak, pizza bana Türkiye'de daha güzel yapılıyor gibi geliyor. Kendi kişisel düşüncem tabii bu.

Ama makarna durumunda gerçekten çok gerideyiz. Ben İtalya Milano'da yemiştim o zaman. İnanılmaz güzel bir peynir tadı geliyordu. Baya yoğun bir parmesan tadı vardı. Bu lezzeti uzun zamandır hiçbir yerde görmedim. Şimdi bir umutla buraya geldiğimde üzülerek söylüyorum ki peynirden daha çok krema koyulduğu için çok yoğun bir krema ile karşı karşıya kaldım. İşin doğrusunu bilmiyorum açıkçası reçetesinde ne yazıldığını ve orijinalinde böyle olup olmadığını bilmiyorum. Ama krema, her türlü yemekte verdiğiniz lezzeti yansıtabilen bir ara eleman olarak görüyorum. Köri tadı vermek istiyorsanız bunu krema ile yapıyorsunuz, çünkü köri direkt atıldığında kendi tadını veremeyebiliyor. Aynı şekilde burası peynir tadını verebilmek için kremayı kullandığını görüyorum.

Yani bakıldığında, buranın beklentimdeki İtalyan makarnası tadını veremediğini üzülerek söyleyebilirim. Gerçekten kremanın üzerine biraz peynir koyulup verilmemesini tercih ederdim.

Genel Değerlendirme

Bu aralar makarna yapan yerler patlamış durumda. Yani bu mekanın bir başka konumda farklı bir isim ile makarna yaptığını biliyorum. So Cheese by Enzo olarak farklı bir konumda aynı makarnayı yapıyorlar. Sosyal medyada bu aralar parmesan tekerinde makarna çeviren mekana akın ediyorlar. Yine aynı şekilde Lokmata tatlıcılarının çıkış yapması gibi, bu küçük lokanta da piyasaya girecek, popüler olup işini yapıp gidecek gibi düşünüyorum.

Eleştiri yaparken mutlaka pozitif olmaya, zedeleyici içerikler yazmamaya çalışıyorum. Fakat, beklediğimi alamadığım zaman doğruları da söylemekten kaçınmıyorum. Burayı kendimiz görüp, beğenip girseydik, fiyatları da ortalama olsaydı gerçekten beğenirdim. Ortalama, hatta ortalamadan bir tık aşağı bir makarnası var çünkü. Ama en son gördüğümüz menüsü ile bugün ödediğimiz hesap arasında yaklaşık 3 misli fark var. Fiyat yazmayı doğru bulmuyorum çünkü güncelliğini kaybedebiliyor. Yani bugün pahalı gelen yarın uygun gelebiliyor. Fakat ben pandemiden bugüne kadar gelen süreçte bu kadar kısa sürede böyle bir zam yapanı görmedim. 16 Ocak 2023'de fiyatları belli, yani ben mi yanlış görüyorum diye defalarca baktım ama neredeyse 3 misliden daha fazla bir zam yapmışlar. Dolar Euro artmadı, asgari ücret zaten Aralık 2023'de belli oldu. Ocak'tan Şubat'a bu kadar zam yapmak akıl karı mı bilemiyorum. Kendi tercihleri tabii serbest piyasa, istedikleri zammı yapmakta özgürler. Geçen sefer geldiğimizde de önünde çok uzun bir sıra vardı, biz yiyemedik burada. Bu sıraya çare olmak için yaptılar sanırım.

Doğrusunu söylemek gerekirse; burası benim beklentilerimi karşılamadı. Yoğun peynirli bir makarna yemek istiyorum demiştim, bunun için bana önerdikleri şey Cheddar'lı makarnaydı. Cheddar eridiğinde çok yoğun bir tadı ve kıvamı olur. Burada şırıngadan kolayca çıksın diye daha akıcı olan kıvamdaki krema ile karıştırdıklarını görüyorum. Peynire dair bir şey yemedik yani, kremalı el yapımı bir makarna yedik. Onu da, belirtmek gerekiyor daracık bir alanda bir sürü insanın içerisinde yedik. Bu kadar kalabalık bir mekanın içeride 8 (yazıyla 8) kişilik yeri var. Tabureleri inanılmaz rahatsız, küçücük bir alan, mutfaktaki personel geçerken size çarparak geçiyor.

Tabii ki imkanlar dahilinde herkes gibi bu lokanta da varolmaya çalışıyor. Ben asla neden daha büyük değiller, neden daha rahat değil, neden malzemede yeteri kadar peynir kullanılmamış diye eleştirmiyorum. Ben neden bu bahsettiğim şeyleri yapmadıkları halde yapıyormuş gibi ücretlendiriyorlar müşterilerini, bunu eleştiriyorum. Önemli olan bir yemeğe ne kadar para verdiğimiz de değil, yediğimiz yemek bunun karşılığını veriyor mu, önemli olan bu.

Gerçekten üzüldüğüm nokta ise, Lokmata tatlıcısının hikayesidir. Lokmata, kendi sahiplerinin anlattığına göre, bir anda patlama yaparak 300 şubeye kadar çıkıyorlar, fakat sonra tutulmayınca tekrar başladıkları yere, 1 şubeye geri dönüyorlar. Ben hatırlıyorum, Lokmata Kuzey Kıbrıs'a dahi açılmış baya anlık patlamış bir tatlıcı zinciriydi. Bu kadar kısa sürede patlayıp sonrasında düşüş yaşamalarının sebebi ise; insanların popüler olduğu için merak edip denemesi, sonrasında fiyatından ötürü tekrar almaya yanaşmamasıydı. Yani güzel, ortalama bir tatlıydı o da, fakat inanılmaz fahiş bir ücreti vardı verilen ürüne göre. Bu yüzden insanlar denedi, gördü ve tekrar gitmediler.

 O zaman bu mevzu için söylemiştim, şimdi tekrar söylüyorum. Bu mekan eğer bu çizgide devam ederse sonu farklı olmayacaktır. Çünkü cidden, Fresh Pasta by Enzo makarnası fena değil, fena olan şey fiyatı. İnsanlar ekonomik durumlarından ötürü hiçbir şey yapamaz hale geldiler. Öğrenciler yemek yiyecek yer bulamıyor, millet sosyal medyada görüdüğüne akın ediyor ama yine beğenmedikleri zaman bunu yine sosyal medyada dile getirmeyi de biliyorlar. Sorunun tek çaresi var, ya sunulan hizmeti ve ürünü daha iyi hale getirmek, ya da fiyatları ona göre yapmak. Tabii ki bu benim kişisel görüşüm, umarım bu markayı çok çok daha iyi yerlerde görürüz.

Etiketler:
Yemek Gurmesi

Yemek Gurmesi

Genelde konu yemeğe gelince, çevremdeki herkes bana bir şeyler sorar. Ben de gezdiğim yerlerin ve tattığım lezzetleri aktarmak için, bu bloğu hazırladım. Herkese iyi okumalar!