Hakkımda

Arama

Masal Garden Cafe Restaurant, Maltepe - İstanbul

0.55 / 10
post-title

Masal Garden Cafe & Restaurant Maltepe'nin en güzel yerlerinde konumlandırılmış, daha çok kafe hizmeti veren bir yer. Reklamını gördükten sonra buraya kahvaltı için gitmeye karar verdik. Normalde bu tarz yerler yemek odaklı değil içecek odaklı çalışır, yani hazır ürünleri kızarma & tavada ızgara şeklinde servis etmeye odaklı çalışırlar. Bu yüzden özel bir beklentimiz zaten yoktu, kafe sonuçta. Reklamını gördükten sonra arayıp 2 kişi için rezervasyon yaptırdık.Gittiğimizde de rezervasyona ihtiyaç olmadığını gördük çünkü bomboştu.

2 kişilik serpme kahvaltı fiyatları 660₺ yapıyor. Bunun dışında ekstra bir şey talep etmiyorlar. Fakat menüye yazdıkları bir detay var, kahvaltı almayan kişilerden kahvaltı servis ücreti olarak 200₺ talep ediyorlar. Yani kahvaltı 2 kişi olarak kahvaltı etseniz, yanınızda hiçbir şey yemeyen 3. birisi olsa ekstradan bir para ödemek zorunda. Aşağıda bununla alakalı menünün görüntüsü mevcut:

Masal Garden ekstra kahvaltı ücreti

Sınırsız çay da maksimum 2 saat boyunca talep edebiliyorsunuz, sonrası ücretli. Biraz tuhaf geldi açıkçası bu ücretler ve sınırlar.

Kahvaltı Ürünleri ve Çeşitlilik

Öncelikle bir kahvaltıyı serpme kahvaltı yapan çeşitliliğidir. Fakat bu çeşitliliğin kahvaltıda herkese hitap eden şeyler olması gerekir. Yani herhangi biri gidip o kahvaltıda doyabiliyorsa evet, o kahvaltı serpme kahvaltıdır. Çünkü herkes kendine göre bir şey bulabilir. Fakat ben burada kahvaltı çeşitliliği ve ürünlerin kalitesi konusunda ciddi sorun yaşadım. Çeşitlilik tartışılır da, ürünler genel olarak kalitesizdi ve hijyen konusunda sıkıntıları vardı. Örneğin; masaya 'mevsim meyveleri' olarak gelen 4'e bölünmüş bir portakal geldi. Gelen bu portakal uzun zaman önce bozulmuş ve küflenmiş. Bunu garson farketmeyebilir ama portakalı keserken görememeniz neredeyse imkansız. Masaya gelen portakal aynen şu şekildeydi;

Masal Garden Küflü Portakal

Farkettikten sonra garsona söyledik, sağolsun yardımcı oldu farklı bir portakal getirdi fakat bizim içimize bir kurt düştü. Hani sinek küçüktür fakat mide bulandırır derler ya, öyle bir kurt. Normalde sevdiğim peynirlerden olan dil peyniri ve diğer ürünlere çok kuşku ile yaklaştım, yiyemedim. Masaya gelen diğer ürünler şu şekildeydi;

Masal Garden Kahvaltı Masası
Masal Garden Kahvaltı Masası

Gelen ürünlerin çeşitliliği azami düzeydeydi, hepsi soğuk geldi. Açıkçası ben lezzet olarak öne çıkan bir ürün görmedim. Benim gibi her şeyi yiyen bir insanın masadan aç kalkması çok olası bir şey değildir ama maalesef bu masadan aç kalktım. Kahvaltı kişiden kişiye göre çok değişir, ben hamur işini çok severim, patatesi çok severim. Genelde bu tarz ürünler tüketirim. Bal, reçel gibi ürünler tüketirim fakat, patatesin içinde yanık şekilde gelen yabancı parçalar, reçelin ve balın üzerinde olan (fotoğrafta belli değil, kılcal şekilde çok küçük) tozlar gerçekten beni çok üzdü diyebilirim. Peynirleri de biraz kurumuştu, önceden hazırlanıp bekletilmiş ürünlerdi, üzerine çok bir yorum yapmayacağım.

Genel Yorumum

Tabii ki her zaman söylüyorum, bir kafe asla bir restoranın yaptığı yemek kalitesine erişemez, erişmeye çalışmamalı da. Fakat, konumundan ötürü herkesin uğrak yeri olan bu tarz mekanlar biraz daha ilgiyi hakediyor. Sabah saatlerinde boş olması oraya gelip birilerinin kahvaltı yapmayacağı anlamına gelmiyor, biz reklamını görüp geldik. Madem reklam veriyorsunuz, bir kitleye hitap etmek istiyorsunuz, biraz daha özenmenizde fayda olacağını düşünüyorum. Zira gerçekten ne masadaki ürünler, ne hizmet kalitesi hiçbir şekilde bu kahvaltının bu fiyatı hakettiğini düşünmüyorum.

Her esnaf gibi giderlerinizden ötürü fiyatlandırma politikanız size özgü olabilir, yorum yapmak yanlış olur sonuçta konum olarak gayet iyi bir yerde, fakat burada benim eleştirmek istediğim şey yapılan işe biraz özenmek. Çünkü sıcak servis edilse ve gerçekten hijyenlik & taze olduğunu düşünsem fena olmayan bir kahvaltı. Düz ekmek yerine kahvaltı için özel bir ekmek olsa (tam buğdaylı olabilir, minik şekilde fırınlarda olan ekmeklerden bahssediyorum), yumurta ve sucuk daha özenilmiş şekilde hazırlanılsa (baharat kullanılmamıştı ve soğuk geldi) gerçekten çok daha farklı bir hava verebilirdi.

Özet olarak, Masal Garden Cafe & Restaurant kendini değiştirmediği sürece burada tekrar kahvaltı edeceğimi düşünmüyorum. Sanırım zaten kendilerinin kahvaltı gibi bir iddiaları da yok, düz çay kahve içip arkadaşlarınız ile sohbet edebileceğiniz bir yer. Yanlış görmediysem nargilesi falan da var zaten, onun üzerine gittiklerini düşünüyorum. Ama bir yerde reklam yapıyorsanız mutlaka arkasını getirmeniz gerekiyor, yoksa markanıza zarar verecektir.

Etiketler:
Yemek Gurmesi

Yemek Gurmesi

Genelde konu yemeğe gelince, çevremdeki herkes bana bir şeyler sorar. Ben de gezdiğim yerlerin ve tattığım lezzetleri aktarmak için, bu bloğu hazırladım. Herkese iyi okumalar!