Hakkımda

Arama

Mavi Sandal Balıkçısı, Kartal - İstanbul

5.55 / 10
post-title

Mavi Sandal Balıkçısı, İstanbul'da 4 şubesi olan bir zincir restoran. Yanlış bilmiyorsam en iyi ve kalabalık olan şubeleri Atalar sahil ve Kartal E5'te bulunuyor. Deniz ürünleri üzerine kurulmuş bu restoranlar, alkolsüz olarak hizmet veriyor. Bu bizim gibi balık yemek isteyip, ortamında bulunmak istemeyenler için iyi bir fırsat aslında. Çünkü normalde alkollü olan balık restoranları ana gelir kaynağını alkollü içkiler üzerine kurdukları için yemeğe pek önem vermeyebiliyorlar. Burada böyle bir durum olmadığı için yemek kalitesi bu restoranlara göre çok daha üstte.

Yazın sizi açık bir bahçe karşılıyor, kışın bu bahçenin üstünü kapatıp camekanlı geniş bir yerde ağırlıyorlar. Genel olarak rahat bir yer, sıkış tıkış oturmuyorsunuz. Çok fazla kalabalık olmuyor, aile ile gidebileceğiniz bir yer. Ufak bir müzik sesi her zaman oluyor ama ne rahatsız edici, ne de çok meyhane müziklerine bağlamışlar. Ortam olarak fena değil yani.

İş çıkışı gelirseniz biraz kalabalık olabiliyor, normalde çok yoğun olmayan bir rutini olan garsonlar bu yoğunlukta biraz gecikebiliyorlar. Fakat yine de hatasız ve zamanında servis geliyor. Sipariş verdikten sonra ne sipariş ederseniz edin, masanıza normal ekmek, mısır ekmeği, limon ve meze beraberinde geliyor.

Mavi Sandal Balıkçısı Ekmek
Mavi Sandal Balıkçısı Acılı Ezme Meze
Mavi Sandal Balıkçısı Sandal Salata
Mavi Sandal Balıkçısı Mısır Ekmeği

Parça Usülü Servis

Burada ilk defa gördüğüm bir şey var. Normal porsiyon usülü sipariş verebiliyorsunuz. Fakat isterseniz parça usülü de sipariş verebiliyorsunuz. Mesela bir porsiyon Karadeniz Somon'da 3 parça varken, bunu tek tek sipariş verebiliyorsunuz. Bunun avantajı istediğiniz her şeyi deneyebiliyorsunuz, ki bu bence çok mantıklı, fakat dezavantajı ise parçaların cidden küçük olması.

Aşağıda bir parça Karadeniz Somon ve Levrek Külbastı'yı görebilirsiniz;

Mavi Sandal Balıkçısı Karadeniz Somon
Mavi Sandal Balıkçısı Levrek Külbastı

Lezzet olarak gerçekten çok güzeller. Özenerek yapılmış oldukları belli. Tabağınıza sıcak olarak geliyor, garson arkadaşlar büyük bir tabaktan alarak sizin tabağınıza koyuyorlar. Porsiyon sipariş etseniz gerçekten garson arkadaşların da belirittiği gibi tabağınızda soğuyabilir, deniz ürünleri için gerçekten sıcak olması çok büyük bir avantaj.

Fakat bu parçalar genel olarak çok doyurucu değil, daha çok denemeniz için yapılmış gibi, tadımlık parçalar desek daha doğru olur. Menü'de göründüğü gibi daha büyük olsalar gerçekten mantıklı olurdu.

Mavi Sandal Balıkçısı Fiyatları

Bu bahsettiğimiz parçaların her ürün için fiyat aynı. Yani ne yerseniz aynı parça fiyatını ödüyorsunuz. Parçaların fiyatı 92,75₺ - 95,25₺ arası değişiyor (nispeten aynı sayılır.). Ayrıca kuver ücreti olarak 2 kişi için 56₺ ödedik, fakat bence bu makul bir ücret. Salata yine kişi başı ücretlendiriliyor, bizim sipariş ettiğimiz sandal salata kişi başı 56₺ ödedik.

Toplamda:

-2 parça Levrek Külbastı (2 x 95,25₺)

-2 parça Karadeniz Somon (2 x 92,25₺)

-1 porsiyon Kalamar (286₺ civarı emin değilim)

-2 kişilk Sandal Salata (108₺)

-2 adet meşrubat

Toplam; 834₺ ödedik. Bu sipariş 13 Şubat 2024 tarihine aittir, lütfen değerlendirirken buna göre değerlendirin.

Yemek Gurmesi

Yemek Gurmesi

Genelde konu yemeğe gelince, çevremdeki herkes bana bir şeyler sorar. Ben de gezdiğim yerlerin ve tattığım lezzetleri aktarmak için, bu bloğu hazırladım. Herkese iyi okumalar!