Hakkımda

Arama

My Story Waffle, Kartal - İstanbul

7.15 / 10
post-title

Öncelikle belirtmeliyim, burayı internette instagram adresinden görüp gitme kararı aldık. Normalde çok göze çarpan büyük bir işletme değil. Merkezi bir konumda fakat dediğim gibi, küçük bir yer olduğu için çok göze çarpmıyor. O yüzden, bütün yorumumu buna göre yapacağımı belirtmek istiyorum.

Yemek & içmek için bir yere giderken bana vadettiği şeyi verebiliyor mu, ona göre yorum yapıyorum. Yani çok büyük, herkesten duyduğum ve abartılan yerleri (özellikle de fiyat konusunda abartan yerleri) buna göre yorumlarım. Yediğim şey oraya gelip harcadığım vakte, paraya değiyor mu, buna göre değerlendirmenin daha doğru olacağını düşünüyorum. Bir kahvehaneye gidip "aaa burada toffee nut latte yok mu" demek bana göre anlamsız.

Bu konuya bir açıklık getirdiğimize göre, yazıya başlayabilirim. Bunu özellikle açıklamak istedim, çünkü burası hakkındaki düşüncelerim, bahsettiğim abartılmış bir balon olan mekanlardan çok daha olumlu. 

Çikolatalı Waffle

Tabii ki adından da anlaşılacağı üzere, buranın ana ürünü waffle. Biz de tabii ki en büyük boy olan king size olarak geçen waffle'dan 2 tane sipariş ettik. Birisi beyaz çikolatalı, diğeri de normal çikolatalı waffle olarak hemen masamıza çayla beraber geldi. Gayet hoş hazırlanmış 2 adet waffle şu şekilde gözüküyordu;

My Story Waflle Çikolatalı
My Story Waffle Beyaz Çikolatalı

Normalde waffle konusunda çok çok dikkat ettiğim bazı şeyler var. Bunlardan ilki hamurunun tadı. Zaten en önemli olan noktası da bu. Çünkü bu hamuru hazırlarken bir malzemenin eksik veya fazla olması direk tadına etki ediyor. Geri kalan malzemeler ne kadar iyi olursa olsun asla waffle hamurunun tadını bastıramaz. Yanlış yapılan bir waffle hamurunda yumurta tadı alabilirsiniz, iyi pişirilmemişse (özellikle bubble waffle dedikleri tarzdaki wafflelar için konuşuyorum) hamurun iç kısmı çiğ kalabiliyor.

Bu bahsettiğim problemlerden hiçbirisini My Story Waffle'da göremedim. Hazırladıkları waffle hamurunun lezzeti gerçekten yerindeydi. Sadece belki bir önerim olursa, o da birazcık daha yumuşak olsa daha iyi olabilirdi diyebilirim. Hamuru sert değildi kesinlikle, belki de bu yukarıda bahsettiğim sorunlar oluşmasın diye iyi pişirilmiş bir waffle hamuru vardı. 

Diğer bir konuya gelecek olursak, en sevmediğim şeylerden bir diğeri, waffle'ın sırf algı yaratmak için kalitesiz çikolata ve malzemeye bulanması olayı. Ben bunu da mantıksız buluyorum, waffle yapan bir yerin sırf malzemesini çok koyuyor diye iyi waffle yaptığı gibi bir algı var. Bu bana aynı şey gibi geliyor, instagramda şov amaçlı bol malzemeli bir yemek hazırlayan şovmenlerin yaptığı işe benzetiyorum. Bir dürüm hazırlanacaksa içine 150 tane farklı malzeme koyup, dürümü ortadan ikiye kesip gösterirler ya hani, ama aslında o dürümün tadı 150 tane malzemenin karışımından dolayı çok anlaşılmaz ve kötü olmuştur. Tabii siz bunu instagramdan anlayamazsınız. İşte bu da aynı olay, kalitesiz malzemeleri waffle'ın üzerine bol bol koyunca güzel bir waffle olmuş olmuyor bence. 

Bu noktada belirtmek istiyorum ki masaya gelen waffle malzemelerini siz kendiniz seçiyorsunuz, aslında bir tık size kalmış bir olay. Fakat bu konuda malzemeyi abartıp kaliteyi düşürmek gibi bir yola gitmemişler. Ben beyaz çikolata ve karamel söyledim, üzerine de çilek ve vişne ilave ettirdim. Gerçekten baya beğendim de yaptığım tabağı çünkü birbiriyle çok uyumlu malzemeler seçtiğimi düşünüyorum.

Waffle sıfırdan hazırlanıp gelmesi çok kısa sürdü, gelen tabak için ilk düşüncem gerçekten fazla özenilerek yapılmış olmasıydı. Zaten küçük işletmeler genelde 2 çeşitttir, ya bu işi bir para kazanma aracı olarak görürler, ya da gerçekten sevdikleri için bu işi yaparlar. Bu konuda söyleyebileceğim tek şey, My Story Waffle bu işi gerçekten severek yaptığı belli olan bir işletme.

Genel Değerlendirme

Genel olarak baktığımızda, bahsettiğim gibi burası küçük bir işletme. 2 katı olan ve maksimum 30 40 kişiye hizmet verebilecek bir yer. Fakat küçük detaylara önem vermeleri, bu işi severek yapmaları çok hoşuma gitti. Artık seriye bağlamış ve gelene geçene özensiz waffle veren, çalışanların bıktığı ve sırf konumundan ötürü iş yapan waffle'cılar gibi değil burası. Aksine gerçekten güleryüzlü ve özenle işini yapan bir hanımefendi ve beyefendi tarafından işletiliyor. Çok tatlı bir tasarımı var ayrıca, ben üst kattaki masa sandalye, duvar kağıdı ve güzel atmosferini baya beğendim. Ayrıca söylemek istiyorum ki çatal bıçağın altın renkli olması baya hoşuma gitti.

Bilmeyenler için altın çatal bıçağın şöyle bir özelliği var, altın metalinin tadı veya bir dokusu olmadığı için yediğiniz herhangi bir şeyde altın çatal bıçak kaşık kullanırsanız tadını tam olarak alabilirsiniz. Bu yüzden bu işi profesyonel olarak yapan ve belirli markalarda çalışan (özellikle dondurma sektöründe) kişilerin kendilerine özel altından yapılma kaşıkları olur. Bu işletmedekiler tabii ki gerçek altın değil fakat yine de benim çok hoşuma gitti. Dedim ya, her şeyin en ucuzundan alıp seri üretim waffle satan bir yer değil burası. Mekanın tasarımına da ellerinden geldikleri kadar özendiklerini düşünüyorum.

Gerçekten keyifli vakit geçirdiğim ve oturup karşımdaki insan ile düzgün sohbet edebildiğim bir yer bulmak bu aralar daha da zorlaştı. My Story Waffle nadir kalan yerlerden bir tanesi. Şatafat, lüks ve abartı yerler yerine, bu şekilde samimi küçük tatlıcıların tutması ve böyle bir ekonomide ayakta kalması çok çok daha zor oluyor. Yani bir waffle değerlendirirken bile bunu söylemek çok acı ama umarım yıllar boyu bu şekilde devam ederler. Ben elimden geldiğince burayı tercih etmeye çalışacağım, umarım hep bu şekilde devam ederler.

Etiketler:
Yemek Gurmesi

Yemek Gurmesi

Genelde konu yemeğe gelince, çevremdeki herkes bana bir şeyler sorar. Ben de gezdiğim yerlerin ve tattığım lezzetleri aktarmak için, bu bloğu hazırladım. Herkese iyi okumalar!