Hakkımda

Arama

Valonia Chocolate & Cafe, Beşiktaş - İstanbul

6.45 / 10
post-title

Valonia Chocolate, çok uzun süredir karşımıza Instagram ve sosyal medya mecralarında çıkıyordu. Özellikle ıslak keki ile beğeni toplayan bu yer, Beşiktaş'a giderken yolumuzun üstüydü ve biz de uğramak istedik. Gelmeden önce yemek yediğimiz için, sadece ıslak keki ve limonatasının tadına bakıp gitmeyi uygun gördük. Zaten merak ettiğimiz şey de buydu.

Öncelikle bu tarz fenomen olmuş ve gördüğü ilgiyi sosyal medyaya borçlu yerlerden ben korkuyorum. Nedenine gelirsek, her gören denemeye geldiği için yeri geliyor kapılarında kuyruk oluyor. Ama sonunda abartılı fiyatlara yediğinizde aslında o kadar da iyi olmadığını düşünüyorsunuz. Bu yüzden önce bir patlama ile ilgi gören yerler, sonrasında çalışanların bıkkınlığı, kalitenin düşüşü ve fiyatların yükselişi ile kapanmaya doğru hızlıca yol alıyorlar. Buraya sırf bu yüzden gelmeyi istemedim, fakat kesinlikle boş bir yer olmadığı kanaatindeyim.

Burası bildiğim kadarı ile bir pastane olarak başlıyor 1957 yılında ve sonrasında butik pastaneler zinciri olarak devam ediyor. En son Valonia markası ile Beşiktaş'ta yerini alıyor, burada hem perakende çikolata satışı hem de üst katta oturup ıslak kek yiyebileceğiniz bir yere dönüşüyor. Bence konumu ve konsepti çok çok güzel. Mavi rengi biraz farklı, ama gayet güzel bir konsepti var.

Valonia Islak Kek

Tabii ki buraya geldiğimizde tek bir şey için geldik. Meşhur ıslak keki. Islak kek isteğinize göre Beyaz Çikolata, Sütlü ve Bitter Çikolata ile yapılıp servis ediliyor. Dışı bildiğiniz eritilmiş çikolata, bir ıslak kek ve içi yine erimiş çikolatadan oluşan bir tabak geliyor karşınıza. Bizim masamıza gelen Sütlü Çikolatalı Valonia Islak Kek'i aynen şu şekildeydi;

Valonia Sütlü Çikolatalı Islak Kek

Bu ıslak kek beklediğimden birazcık daha minik. Yanında gelen limonata ile beraber bir kişi için aslında yeterli bir kıvamda, fakat ben normal bir kişiden çok daha doyumsuz olduğum için, bana birazcık minik geldi.

Fakat asıl konuya gelirsek, bu kadar şatafatı hakediyor mu? Evet, kesinlikle ediyor. Bu tabağın olayı tamamen çikolatada saklı. Yani aslında ıslak keki her yerde yiyebilirsiniz, muhtemelen kek kısmı çok standart bir reçete ile hazırlanmıştır. Fakat üzerindeki Valonia Çikolatası gerçekten farkı ortaya koyan şey. Bu yüzden gerçekten denemeye değer bir tatlı.

İçerisinde yer alan akışkan çikolata ise daha güzel. Yanına gelen çilekler gayet taze, bu sütlü çikolatanın yanına gerçekten yakışıyorlar. Yanılmıyorsam uzun süredir çikolata imal eden Valonia, nasıl çikolata yapacağını iyi biliyor. Normalde bir kafede bu tatlıyı isteseniz içinde margarinden tutun daha bir çok farklı şeyin olduğu tabaklarla karşılaşabilirsiniz. En iyi ihtimalle hazır çikolatayı alıp üzerine sıkarlar. Valonia Chocolate'ın orijinal oluşu tamamen çikolatayı da kendilerinin üretmelerinden kaynaklı.

Genel Değerlendirme

Valonia Chocolate çook uzun zamandır her türlü Influencer'ın denediği ve herkesin dilinde olan bir mekan. Beşiktaş iskelesine çok yakın olan ıhlamurdere caddesi üzerinde yer alıyor. Bu cadde, çok tatlı ve Valonia Chocolate en güzel yerini kapmış durumda. Çikolatalarına gelecek olursak, tabii ki hepsini denemedim ama denediğim kadarıyla gerçekten kaliteli çikolatalar üretiyor. Bu kalite, ıslak kekine de yansımış durumda. Normal bir kafe olsa, asla bu kadar uğraşmazdı, fakat Valonia Chocolate tamamen çikolatayı baştan yaptığı için son derece lezzetli ve kaliteli bir tatlı ortaya çıkmış.

Tabii ki bu tatlının bir fiyatı var. Güncel fiyatlarını bilmiyorum, ama ben yemeye gittiğimde hatırı sayılır bir fiyatı vardı. Yani bu kalite uygun fiyata size gelmiyor. Denemek için aslında gerçekten gidilebilecek bir yer. Benim üzüldüğüm nokta, bu tarz şeylerin çok fazla heves ile büyüyüp, fiyatlarının artıp sonra bir anda yok olup gitmesi. Çünkü gerçekten sıfırdan çikolatayı üreten bir firmanın kafesinde tatlıyı size hazırlaması bambaşka bir olay. Biz gittiğimizde hafta içi bir gündü, öğleden sonra çok kalabalık değildi. Garson arkadaşlar çok ilgiliydi, siparişimiz ortalama bir sürede geldi. Özetle; buranın ıslak keki dedikleri kadar var. Umarım ileride kaliteyi düşürüp fiyatları arttırma yoluna gitmezler. Çünkü gerçekten arada uğranabilecek bir yer.

Etiketler:
Yemek Gurmesi

Yemek Gurmesi

Genelde konu yemeğe gelince, çevremdeki herkes bana bir şeyler sorar. Ben de gezdiğim yerlerin ve tattığım lezzetleri aktarmak için, bu bloğu hazırladım. Herkese iyi okumalar!