Hakkımda

Arama

Big Coffee House, Süleymanpaşa - Tekirdağ

5.15 / 10
post-title

Tekirdağ aslında çok turistik bir yer değil. Bundan daha önce Etoba Restaurant, Hürriyet - Tekirdağ yazımda bahsetmiştim. Bu yüzden aslında tek bir canlı caddesi bulunuyor. Bu caddenin ara sokaklarında da Big Coffee House yer alıyor. Nişanlım ile beraber Tekirdağ'ı ziyaret ederken burayı kendisi çok istemişti. Bu yüzden hem onun üniversite anılarını canlandırmak, hem de kahvaltı etmek için girdik. Normalde de bununla alakalı bir yazı yazmayı planlamıyordum, fakat son anda gelen yemeklerin lezzetinden ötürü yazmaya karar verdim ve son anda fotoğraflarını çektim.

Öncelikle her zaman olduğu gibi buranın bir kafe olduğunu ve yemeklerini buna göre değerlendireceğimi söylemek istiyorum. Restoranları restoranlarla, kafe tarzı yerleri birbirleri ile kıyaslamak çok daha doğru geliyor. Aksi takdirde, fine dining bir restoran ile bir kafeyi kıyaslamak gibi anlamsız bir uğraş oluyor. Beklentiler ve klasmanlar çok çok farklı. Bunu bir kafeyi değerlendirirken mutlaka söylüyorum, çünkü farklı bir restoranı yemekleri ile eleştirirken, işi yemek olmayan bir kafeyi övüyormuşuz gibi durmasın. Özetle; kafe yemekleri kendi aralarında değerlendiriliyor. 

Burayı gerçekten girdiğimde pek sevmemiştim. Koltukları uzun insanlara göre değildi, oturma pozisyonu daha çok yemek yiyormuş gibi değil de, orta sehpadan kahve içiyormuşsunuz gibiydi. Bu yüzden kahvaltı için girdiğimiz bu yerde çok özenli bir şey beklemiyordum. Fakat söylemeliyim ki, inanılmaz hızlılar. Biz pazar günü, orta kalabalığın olduğu vakitlerde kahvaltı için gittik. Garson arkadaşlar ilgili, siparişleri jet hızıyla getiriyorlar. Biz sipariş verirken Cheddarlı Sosis Keyfi, Pişi Tabağı ve Sucuklu Yumurta sipariş ettik. Hadi fritöz açıktı sosisleri ve pişiyi kızarttılar desem, yumurta da çok çok hızlı geldi. Hepsinin kıvamı lezzeti vs mükemmeldi. Bu kadar kısa sürede servis edilmesine gerçekten şaşırdım, şaşırmakla beraber inanılmaz sevindim.

Cheddarlı Sosis Keyfi

Bunu özellikle ben söylemek istedim. Çok aç değildim ama bu arkadaşı menüde görünce gerçekten çok cazip geldi. Sabah sabah tam yemek istediğim bir şey olduğu için bunu sipariş ettim. Geldiğinde 4 adet sosis, altında patates kızartması, üstünde 2 adet cheddar peynirini eritilmiş şekilde servis ediyorlar. Tabak masaya şu şekilde geliyor (1 sosisi fotoğrafı çekmeden yedim, üzgünüm...) ;

Cheddarlı Sosis Keyfi Big Coffee House Tekirdağ

Bu tabak aslında beklentilerimi bir yandan karşıladı, bir yandan da karşılayamadı. Patatesin daha özel bir patates olmasını gerçekten isterdim. Yani standart boy dondurulmuş patates biraz fazla basit kalıyor. Fakat lezzet olarak bir sorunu yoktu. Sosisler sanki airfry'da kızartılmış gibiydi, fırınlanmış olabilir. Çünkü aşırı yağsızlardı, dışları kuruydu ve kuru oldukları için çatlamışlardı. Bu çok büyük ihtimalle üzerinde eritilen cheddardan ötürü. Sosisler ve patates piştikten sonra tabağa alınmış ve üzerine cheddar peyniri koyulup fırına verilmiş. Sadece üst tarafı çalışan fırında cheddar peyniri hemen erimiş, bu sırada da yeni kızartılmış sosisleri biraz kurutmuş. Yanlış anlamayın, bu kötü bir şey değil aksine bu haliyle baya beğendim.

Genel olarak bu tabağa baktığımızda, aslında biraz daha doyurucu olmasını beklerdim. Zorlasa 2 kişilik bir aperatif olabilirmiş yani. Patatesler jumbo patates olabilirdi. Cheddar peyniri biraz daha kızartılabilirdi. Yani çok ufak dokunuşlarla çok daha lezzetli olacağını düşünüyorum. Tabii bu benim düşüncem, böyle yapıyorlarsa illa vardır bir sebebi. Fırından çıkar çıkmaz şef masaya tabağı fırlatsa daha hızlı gelemezdi. O yüzden çok fazla sorgulamamakta da fayda var.

Pişi Tabağı

Pişi tabağı aslında kahvaltıya biraz daha renk katsın, hazır canımız çekmişken söyleyelim dediğim bir tabaktı. Çünkü yanında yeşillik biber vs ile geliyor, bunlar bir kahvaltıda aradığımız şeyler. Her zaman kızartma ile karın doyurmamak gerek diye bundan bir tane sipariş ettik. Pişi tabağı 3 adet pişi, cherry domates, yeşil biber, marul ve salata ile beraber geliyor. Bunlar gerçekten bol geliyor, bu yüzden kahvaltı için mutlaka söylenebilecek bir şey. Pişiler fritözde kızartıldığı için bir tık yağlıydı. Kuru olmasından iyidir diyerek afiyetle yedik tabii. Özellikle Sucuklu Yumurta yanında gelince alıp direkt banıyorsunuz. Biz de aynen öyle yaptık, bu yüzden aşağıdaki fotoğrafta da bir adet pişi eksik;

Pişi Tabağı Big Coffee House Tekirdağ
Bu tabaktaki ürünler taze, sadece biberi ve marulu biraz beklemiş gibiydi, sıcaktan da olabilir gerçekten inanılmaz sıcak bir gündü. Bu yüzden çok bir yorum yapmıyorum. Pişi bu arada içi gayet doluydu. Yani hakkını verelim boş bir şey yemedik, yumuşacık içi dolu bir pişi yedik. gayet güzeldi.

Sucuklu Yumurta

Geldik, bir kahvaltının en önemli tabağına. Kahvaltıların olmazsa olmazı, Sucuklu Yumurta. Normalde bunu evde nasıl yaparız, sucukları atarız tavaya yağları erir, sonra içine yumurtayı kırarız en son baharatını ekleriz biter gider değil mi? Burada çok daha farklı şekilde geliyor. Yumurtaların üzerine ince doğranmış sucuklar şeklinde geliyor. Aslında söylemesem farkedilecek bir detay değil gibi. Bu neyi değiştiriyor derseniz, ağzınıza kızarmış bir sucuk tadı gelmiyor, ben normalde çok kızarmış severim, burada sonradan eklenen sucuklar tava ile direkt temas etmediği için, kızarmış değil de pişmiş olarak geliyor demek daha doğru olur. Masaya gelen tabaktan dayanamayıp baya yedikten sonra çekmek aklımıza geldi. Gerçekten üzgünüm...

Sucuklu Yumurta Big Coffee House
Sucuklu yumurta genel olarak güzeldi. Fakat beraber servis edilen tavanın altına biraz yapışmış gibiydi. Bunun doğru yağ kullanımı ve pişirmeyle alakası var. Lezzeti güzeldi, özellikle baharatları eklemeyi bize bırakmaları hoştu. Pişiyi direkt bandırıp yemek gerçekten inanılmaz güzel oluyor.

Genel Değerlendirme

Big Coffee House, kahvaltı için gerçekten güzel bir yer. Normalde kahvaltı için fix menüleri var. İçerisinde her şey olan ve sınırsız çay ile beraber servis edilen 2 - 4 kişilik menüleri vardı yanılmıyorsam. Bu hoş ama herkese hitap etmiyor olabilir, bize içindeki şeyler çok hitap etmediği için biz ayrı bir kahvaltı yapmayı tercih ettik, pişman da olmadık.

Burası gerçekten inanılmaz hızlı bir yerdi, bunu defalarca söyledim çünkü bize mi denk geldi bilmiyorum ama siparişi verdikten yaklaşık 4 - 5 dakika sonra her şey eksiksiz masadaydı. Aç bekleyen birileri için bu baya tatmin edici bir süre. Bunun dışında hoş bir tasarımı var, gerçekten koltukları da biraz yemek yemeye uygun olsa çok mutlu olurdum. Uzun bir insan olarak çok rahat edemedim. 

Küçük dokunuşlarla tabaklarının inanılmaz fark atacağını ve klasını çok yukarı çekeceğine inanıyorum. Tekirdağ'a tekrar gelirsem burada kahvaltı yapmayı gerçekten çok isterim. Umarım tekrar geldiğimde, ufak tefek dokunuşlarla çok daha iyi bir yerde olurlar.

Etiketler:
Yemek Gurmesi

Yemek Gurmesi

Genelde konu yemeğe gelince, çevremdeki herkes bana bir şeyler sorar. Ben de gezdiğim yerlerin ve tattığım lezzetleri aktarmak için, bu bloğu hazırladım. Herkese iyi okumalar!